Akademi ve araştırma alanındaki yoğun ilgisi ve öğrenme isteği 2007’de Hollanda Sağlık Bilimleri Enstitüsü Bursuyla Erasmus Üniversitesi’nde Klinik Araştırmacı Eğitimi ve arkasından epidemiyolojinin beşiği sayılan London School of Hygiene and Tropical Medicine’da Klinik Araştırma Master’ı yapması ile sonuçlandı.

Hem klinik uygulamalardaki performansı hem de akademik üretkenliği sonucunda 2008’de McGill Üniversitesi’nde Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite üst ihtisası yapmaya kabul edildi. Kuzey Amerikada üreme tıbbı alanında formal üst ihtisas yapan az sayıdaki Türk doktordan birisidir. McGill’de çalıştığı üç yılda yaptığı çok sayıdaki araştırmalardan birisi Reuters Health tarafından haber yapıldı,  bir diğeri Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nin dergisi Fertility and Sterility’de kapak görseli oldu. Üst ihtisas sırasında gösterdiği klinik ve akademik performans sonucunda Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Mükemmeliyet ödülü’nü kazandı.

Yurda döndüğünde Uludağ Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezinin kuruluşunda çalıştı. Uludağ Üniversitesinde geçirdiği 2,5 yılda 1000’den fazla tüp bebek uygulaması ve yüzlerce endoskopik ameliyatla klinik deneyimini bir üst düzeye taşırken, henüz 38 yaşındayken üreme tıbbı alanının en saygın araştırma dergisi olan Human Reproduction’un Editoryal Kuruluna davet edilen ilk Türk bilim insanı oldu ve iki dönem hizmet etti. Halen Kanada Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin Bilimsel Dergisi olan Gynecology and Obstetrics Canada ve Avrupa Jinekolojik Endoskopi Derneğinin Bilimsel dergisi olan Gynecological Endoscopy dergilerinin Editoryal Kurullarında hizmet etmekte, ve New England Journal of Medicine, Human Reproduction Update, British Journal of Obstetrics and Gynecology gibi saygın dergilerde sürekli hakemlik yapmaktadır.

2014 yılında öğretim üyesi olmak üzere olarak davet edildiği Queen’s University Tıp Fakültesi ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi arasından tercihini halen gurur ve mutlulukla çalışmakta olduğu Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi lehine kullanarak Türkiye’de kalmayı tercih etti.

Koç Üniversitesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü, Eğitimden sorumlu Dekan Yardımcılığı yanında, Koç Üniversitesi Hastanesinde Üremeye Yardımcı Teknoloji Merkezinin direktörü olarak çalışmaya devam etmektedir. 2018 – 2020 döneminde Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde misafir Profesör olarak görev almaktadır.

Kariyeri boyunca kısırlık, tüp bebek ve endometriozis konularında yüze yakın araştırma makalesi ve yirmiden fazla kitap bölümü yazdı ve yazmaya devam ediyor. Bugüne kadar katkıda bulunduğu kitaplar içerisinde özellikle üreme tıbbı alanında yeterlilik sınavlarının hakem kitabı olan   Speroff’s Clinical Gynecological Endocrinology and Infertility ve Tüp Bebek konusunda dünyanın majör textbooku olan the Textbook of Assisted Reproductive Techniques’e  katkıda bulunmuş olmaktan ayrı bir gurur ve mutluluk duyuyor.

Dünya ovaryan sitmülasyon ve tüp bebek kongresi, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite kongresi, Üreme Tıbbı ve Kök hücre teknolojileri kursu gibi ulusal ve uluslararası bir çok kongre ve kursun bilimsel program direktörlüğünü yaptı. Bu aktiviteleri sonucunda 2018 yılında UNESCO ve International Cell Research Organization tarafından Frontiers in Reproduction and Stem Cells Beacon Award ile ödüllendirildi.

Araştırma makalelerinin aldığı atıflar sonucunda birden fazla defa Türkiye’nin en üretken bilim insanları listesine girmiştir. 2016 yılında Amerikan Üreme Tıbbı Derneği ve Üremeye Yardımcı Teknoloji Topluluğu tarafından verilen en iyi araştırma ödülünü kazanmıştır. 2012, 2016 ve 2018’de Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Derneğinin en iyi araştırma projesi,  en iyi poster sunumu ödüllerini almıştır.

Akademik başarılarının yanında asistanlığından bu yana çalıştığı tüm kurumlarda hasta bakımının kalitesi ve ilgisi nedeniyle ödüllendirilmiştir. Klinik deneyimlerini paylaşmak üzere sık sık yurt içi ve yurt dışında bir çok saygın toplantıya düzenli olarak davet edilmekte, uygulamalı kurslarda eğitici olarak görev alarak ultrasonografi, tüp bebek, histeroskopi, endoskopik cerrahi konularındaki deneyimini meslektaşlarıyla paylaşmaktadır.