Şeytan ayrıntıda gizlidir, yani en basit tanı ve tedavi yöntemlerinin bile uygun kullanımı her hastanın ve çiftin özel durumuna göre farklıdır. Profesyonel deneyim olmaksızın okuyacağınız tıbbi bilgiler ile bu ayrıntı düzeyine inilemeyeceğinden internet ortamında paylaşılan bilgiler kesinlikle kafanızı karıştırır, çoğunlukla sizde endişe uyandırabilir ve bazen de yanlış yönlenmenize neden olurlar. Kısaca zararı faydasından çok olabilir. Burada sizinle bazı aktivitelerimi, yeni makaleler, gelişmeler hakkında yorumlarımı anlaşılır bir dille paylaşıyorum. Genellikle meslektaşlarıma yönelik olan eğitim ve konuşma videolarıma da bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Barış Ata

Mayıs 2019

Nottingham Üniversitesi Tüp Bebek Direktörü Nick Raine-Fenning ile otomatik ultrasonografi konusunda çalışmış az sayıdaki insanlar olarak birbirimizi tanıyorduk ama körfezden gelen doktorlar için düzenlenen kursta eğitici olarak karşılaşınca şahsen de tanışmış olduk. Çok mütevazi içten bir insan daha çok görüşürüz umarım.


Mart 2019

Koç Tıp Bayramı balosunda hem yetişmemde hem de halen bana çok katkıları olan hocalarım Ordinaryüs Profesör Victor Gomel ve Profesör Bülent Urman ile geleneksel hatıra fotoğraflarımızdan. Bu arada Bülent Hoca da Victor Hoca’nın öğrencisi olduğundan üç kuşak hoca oluyoruz.


Nisan 2019

Minimal İnvaziv Jinekoloji Derneği’nin yıllık uluslararası kongresinde histeroskopi kursundan bir an.


Şubat 2019

Stanford Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Philip Pizzo, Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Tom Lawley, ve Pennsylvania  Tıp Fakültesi Dekanı Arthur Rubenstein’dan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanlığı olarak okulumuzun geleceğini planlamak üzere aldığımız danışmanlık toplantılardan sonra. Bu olanağı bizlere sağlayan Vakfımız, Üniversitemiz ve Hastanemiz yöneticilerine gönülden teşekkürler.


17 Şubat 2019

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği İstanbul Avrupa Yakası Şubesi olarak düzenlediğimiz bilimsel toplantımızın bu ay konusu kadın infertilitesi. Yaklaşık 200 meslektaşımızla güncel yaklaşımları tartıştık.


17 Kasım 2018

Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi ve Koç Üniversitesi Tüp Bebek Merkezinin laboratuvarlarında düzenlediğimiz Frontiers in Reproduction and Stem Cells kursuna başvuran yerli ve yabancı çok sayıda aday arasından seçilen katılımcıların tüm eğitim ve konaklama masrafları Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür organizasyonu (UNESCO) ile Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği’nin oluşturduğu 50.000 Dolarlık bir bütçeyle karşılandı. Kursun sonunda Profesör Gerald Schatten’dan UNESCO – ICRO Beacon Award (Yol gösterici) ödülü alırken.

Bu kurs ile ilgili haberlere buradan buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.aksam.com.tr/yasam/turkiye-dunyanin-en-onemli-bilimsel-kursu-olan-frontiers-in-reproductioa-kapilarini-acti/haber-794397

https://medicine.ku.edu.tr/news/genc-doktor-adaylari-frontiers-in-reproduction-kursunda-bulustu/

https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-savas-magduru-genc-doktorlara-turkiye-bilim-ve-moral-kapisi-acti-11-681-79286.html


Kasım 2018

Dünyanın heryerinden gelen meslektaşlarla tüp bebeğin her yönünü tartıştığımız toplantıda Danimarkalı, Koreli ve İspanyol hocalar ile katılımcılardan gelen soruları yanıtlarken.


Kasım 2018

Bilimsel program direktörlüğünü yaptığım Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresinde Dr. Diego Ezcurra’nın yönettiği panelde, Profesör Bülent Urman, Profesör Hakan Yaralı ve Profesör Gürkan Bozdağ ile tartışırken.

Kasım 2018

İnfertilite hakkında bilinirilik oluşturmak ve ihtiyaç duyanların doğru bilgilere ulaşabilmesini sağlamak amacıyla başlatılan “Bebek demek emek demek” projemiz ile ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.hurriyetaile.com/ebeveyn/kampanyalar-duyurular/bebek-demek-emek-demek_27128.html

https://www.sabah.com.tr/saglik/2019/03/25/infertilite-nedir


Nisan 2018

Minimal İnvaziv Jinekoloji Derneği’nin kursunda canlı yayında histeroskopik myomektomi eğitimi.


Şubat 2018

Minimal İnvaziv Jinekoloji Derneği’nin her yıl düzenlediği uluslararası kongrede laparoskopik myom ameliyatının sınırı var mıyı tartışırken. Sonuç: enstrümanlar hastanın karnına sığıyorsa yapılabilir 🙂


Şubat 2018

Körfez ülkelerinden İstanbuk’a gelen meslektaşlarımıza eğitim verirken hayran olduğum doktorlardan Londra Guy’s & St. Thomas Hastanesi Tüp Bebek Direktörü Profesör Yacoub Khalaf ile tartışma öncesi.


12 Ocak 2018

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Üreme Bilimleri Anabilim Dalı’nda Ziyaretçi Profesör’lüğümün ilk günü. İki yıl boyunca Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı’nın ana kitabı olan Speroff’s Reproductive Endocrinology ve Infertility’nin 9. Baskısı için Kadın İnfertilitesi, Ovülasyon İndüksiyonu, Erkek İnfertilitesi ve Üremeye Yardımcı Teknolojiler bölümlerini yazmak üzere Yale ekibine katılıdım.


Kasım 2016

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Derneği olarak iki yılda bir yaptığımız bilimsel kongremize 1000’den fazla meslektaşımız katıldı. Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık ile bilimsel programın önünde gururla gülümsemişiz.